Nők Lapja Egészség magazinból

Hogyan lassítható a fognyaki kopás?

„Mindenekelőtt megnyugtatom, a fognyaki kopás nem a rossz szájhigiénia következménye, sok tényező együttes jelenléte szükséges a kialakulásához. A közhiedelemmel ellentétben nem…

„Mindenekelőtt megnyugtatom, a fognyaki kopás nem a rossz szájhigiénia következménye, sok tényező együttes jelenléte szükséges a kialakulásához. A közhiedelemmel ellentétben nem is elsősorban a rossz fogmosási technika az okozója, bár a megfelelő technika mellett kisebb eséllyel alakul ki. Vegyük végig ezeket az okokat!

Az első és legfontosabb a fog túlterheltsége, ami legtöbbször a helytelen okklúzió (fogaink érintkezése/találkozása egymással szájzáráskor) következménye. Amikor például egy alsó foghiány miatt a szomszéd fog megdől, a megdőlt foghoz a felső szomszédja már nem csatlakozik ideálisan. Ilyen és ehhez hasonló szituációkban az okklúzió harmóniája felborul, és bizonyos fogaink kevesebb, míg mások nagyobb terhelést kapnak.

Más, mégis hasonló túlterheltséghez vezet a fogcsikorgatás, ami klasszikusan stresszes környezetben, tudatunktól függetlenül történik. Ezek a fogak rágáskor, stressz okozta éjszakai fogszorításkor nagyobb erőhatásnak vannak kitéve. Fogaink a fogágyból, a csonttal körülvett stabil környezetükből a fognyaknál „lépnek ki”, tehát ez az a terület, mely a rágás során leginkább ki van téve az erőhatásoknak. A túlterhelt fogon ilyen esetben mikrorepedések keletkeznek a fognyaki, legvékonyabb zománccal fedett területeken. Ha sok savas kémhatású ételt, italt fogyasztunk, ez a folyamat még gyorsabban és kifejezettebben halad előre. Ha mindehhez súroló fogmosási technika társul, ráadásul kemény sörtéjű fogkefével, kész is a fognyaki kopás. Összetett tehát a probléma, így az okot is nehéz meghatározni.”

Dr. Mercz Gyöngyi, fogorvos